مزایا سازه فضایی کدامند؟

مزایای دیگر سازه های فضایی
مزایای دیگر سازه های فضایی

مزایای سازه فضایی

یکی از تکنولوژی های جدید روز که باعث تغییر جهان شده  سازه‌ های فضایی است. مزایای سازه فضایی نسبت به دیگر سازه ها دلیل اصلی با گذشت زمان و پیشرفت فن آوری های نوین مهندسین برای سهولت در تولید و اجرای سازه های فضاکار با استفاده از تکنولوژی، پیشرفت های شگرفی کرده اند. و موفق شده اند با بوجود آوردن نرم افزار هایی از قبیل auto cad و sap کارهای نقشه کشی را از حالت های سنتی به حالت پیشرفته و امروزی تغییر دهند.

یکی از مهمترین مزایای سازه فضایی که توانسته از انواع سازه های دیگر پیشی بگیرد. نسبت به باقی سازه ها سریعتر اجرا شده و به دست مشتری می‌رسد.

زیبایی یکی از مزیت های سازه‌های فضایی است که هیچ کدام انواع دیگر سازه ها از جمله سوله، سازه ی بتنی و … دارای این زیبایی نیست. شاید به همین دلیل اکثر افراد به سمت سازه‌های فضایی روی می‌آورند.

در سازه‌های فضایی محدودیت دهانه وجود ندارد و مشتری با آسودگی خیال از این بابت به سمت سازهای‌فضایی جذب می شود.

  انواع سازه فضایی:

  1. گنبد
  2. تخت
  3. قوسی
  4. موجی
  5. و …

از مزایای سازه فضایی زیبایی خاص آن ها است که در معماری تاثیر زیادی دارد. از مزایای دیگر این سازه ها قابلیت انعطاف پذیری بالا است. این انعطاف به دلیل تستفاده از اشکال مختلف هندسی است. به دلیل این ویژگی شما می توانید در خواست ساخت هر مدل سازه از طراح آن داشته باشید.

مهمترین مزایای سازه فضایی

بر روی سازه‌های فضایی هرنوع و هرگونه پوششی می توان قرار داد که چند مورد از این پوشش ها عبارتند از :

ساندویچ پانل ، شیشه ، پلی کربنات ، ورق گالوانیزه و …

ضریب ایمنی بالا در سازه‌های فضایی برای هر مهندس و معمار،یکی از ویژگی های مهم،طراحی مجموعه ای ایمن،زیبا و پایدار می‌باشد.

سازه های فضایی به لحاظ داشتن ویژگی های خاص، از حیث ایمنی نیز با کمتر سازه ای قابل مقایسه است.

یکی از پر استفاده ترین نوع سازه‌های فضایی برای دهانه های بزرگ ، سازه‌های فضایی دو لایه است.

سازه های فضایی به دلیل قسمت های زیادی که دارند و همچنین به دلیل درجه نامشخص بالایی که دارند دارای مقاومت و سختی بالایی هستند.

کاربرد سازه های فضایی کدامند؟

پل های عابر پیاده، سقف های استخرها، سقف کارخانه ها، سقف پارکینگ ها، سقف گلخانه ها، سقف پارک های آبی، وید هتل، آشیانه هواپیما، سقف پمپ های بنزین وcng، سقف سالن تولید و…

دیگر کاربردهای سازه فضایی

لوله های سازه های فضایی، لوله سیاه است که با گالوانیزه کردن یا رنگ کردن و یا هردوی آن ها می‌توان آن ها را ضد زنگ،زیبا و … کرد.

از عمده ترین مزایای سازه های فضایی می توان به سبکی آن و اجرای راحت و سریع اشاره کرد.

مزایای سازه فضاکار

این سازه دارای قیمت بسیار مناسبی است و ساختار هندسی بسیار زیبایی دارد. استحکام این سازه بسیار بالا است  این در حالی است که اجزا آن بسیار سبک هستند.

هزینه حمل و نقل در مقایسه با دیگر سازه های مهندسی فولادی معمولی ارزان تر است.

سازه های فضاکار یا شبکه های فضایی امکان قرارگیری عجیب ستون ها را همراه روکش و لعاب یکپارچه می‌دهد.

کارآمد، هم از نظر ساختاری و هم از نظر عملکردی هستند

آنها اجازه نعوظ بدون دردسر و تعادل هندسی را می دهند. اینها زیبایی شناسی ساخت و ساز را افزایش می دهند و انعطاف پذیری را ارائه می دهند.

به راحتی قابل انبساط است و طبق رویکردهای خط مونتاژ با حداقل مقدار مقاومت لرزه ای ساخته می شود.

دیگر مزایای سازه فضایی

کیفیت بالای اجزای تشکیل دهنده سازه با وزن بسیار کم ساخت این قطعات به گونه ای است که با داشتن وزن کم از کیفیت و استحکام آنها کم نشده است.

امکان عبور تاسیسات از داخل سازه نصب شده و برپای فضایی بسیار کاربردی است. به عنوان مثال در موارد استفاده تاسیسات برقی یا جرثقیل سازه فضایی اجازه می‌دهد. تاسیسات به راحتی عبور کنند. و هزینه کمتری دارد. همینطور می‌توانید تمامی تاسیسات نصب شده را از دید پنهان کنید. و در سراسر سازه پخش کنید.

ساختار سه بعدی این سازه ها باعث می‌شود. قسمت های مختلف سازه بار های وارده را به صورت مشارکتی تحمل می‌کنند. مهندسین در طراحی سازه فضایی از این ویژگی برای مقاومت سازه تحت بارهای متمرکز نامتقارن بهره می‌برند. همچنین در مواردی که بار زنده بسیار سنگین و زیاد باشد این ویژگی بسیار حیاتی است.

سازه های فضایی ویژگی باز و بستن دوباره را دارند. و اتصالات ان در صورت نیاز جدا می‌شوند. زیرا در هنگام نصب شبکه فضایی هیچگونه عمل جوشکاری انجام نمی‌گیرد. در نتیجه می‌توانید سازه را در صورت نیاز به مکان دیگری منتقل کنید.

در سازه های فضاکار هیچ ضرورتی برای منظم بودن ستون ها و تکیه گاه ها وجود ندارد.

اجرای سازه های فضاکار در انواع شرایط جوی و آب و هوایی امکان پذیر است.

 

فهرست مطالب