فلاشینگ سوله چیست؟ چه کاربردی در ساخت سوله دارد؟

فلاشینگ سوله

فلاشینگ سوله چیست؟

فلاشینگ سوله در اصطلاح به هر نوع پوشش خمکاری شده گفته می شود که از آن برای پوشاندن نقاط مختلف کار استفاده می شود. به فلاشینگ نما نیز گفته می شود. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با فلاشنیگ و کاربرد آن آشنا کنیم.

پس از نصب ساندویچ پانل  یا ورق های گالوانیزه برای زیبایی بیشتر و پوشاندن نقاط اتصال از انواع فلاشینگ و نبشی ها در محل مورد نظر استفاده می شود. فلاشینگ ها به ورق های گالوانیزه و آلوزینک گفته می شود که سبب پوشاندن درز بین ساندویچ پانل سقفی، سردخانه ها، دیوارها می‌شوند. این کار به دلیل جلوگیری از نفوذ آب و زیباسازی پانل مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد فلاشینگ چیست؟

همانطور که گفته شد فلاشینگ ها ابزاری برای پوشاندن سقف های شیروانی، پشت بام و قرنیز پنجره هستند که مانع  از ریزش آب بر روی دیوارهای ساختمان می شوند. از فلاشینگ  برای آب‌بندی نمای ساختمان و پنهان کردن سازه شیروانی نیز استفاده می شود.  فلاشینگ ها با توجه به اهداف پروژه و وظیفه و عملکردی که دارند از ورق هایی با جنس مختلف مانند ورق های روغنی، سیاه، گالوانیزه رنگی در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می شوند.

از فلاشینگ ها همچنین در تولید قاب های پنجره و درب ها نیز استفاده می شود. پروفیل فلاشینگ به طور معمول از ورق های روغنی و گالوانیزه تولید می شود.

مزایای استفاده از فلاشینگ چیست؟

استفاده از فلاشینگ ها مزایای زیادی را به همراه دارد که از مهم ترین آن ها می توان به مقاومت در مقابل نور آفتاب و عوامل جوی دیگر اشاره کرد. فلاشینگ ها همچنین سبب جلوگیری از خوردگی ساندویچ پانل توسط پرندگان و حشرات موذی می شوند. ایجاد نمای زیبا و چشم نواز، آب یندی مناسب سقف شیوانی با استفاده از انواع ورق ها نیز از مزایای دیگر استفاده از فلاشینگ می باشد.

فلاشینگ سقف سوله چیست؟

هنگام ساخت یک سوله توجه به ضد آب بودن فضای داخل آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نکته مهم دیگر این است که فضای خارجی آن نیز ضد آب باشد تا از آسیب رسیدن به قسمت های مختلف آن جلوگیری شود. فلاشینگ مورد استفاده در ساخت سقف سوله به گونه ای است که ضد آب است و یک راه بسیار مناسب برای خروج آب است.

مراحل نصب یک فلاشینگ سوله کدامند؟

فلاشینگ سوله

نصب یک فلاشینگ سوله بسیار ساده است. مراحل نصب آن عبارتند از:

  • در ابتدا فلاشینگ سقف با استفاده از یک میخ به غلاف متصل می شود.
  • انتهای فلاشینگ در هر انتها به اندازه یک اینچ گسترش داده می شود.
  • نمد سقف را نصب کنید.
  •  لبه چکه چنگکی روی نمد نصب شود.
  • به طور مساوی در فاصله های 12 اینچی شیار هایی را ایجاد کنید.
  • در انتهای کار گوشه های فلاشینگ را در زیر لبه چنگک خم کنید.

مواد مورد استفاده در ساخت فلاشینگ سوله کدامند؟

فلاشینگ ها در نگاه اول یک قطعه بسیار ساده هستند. اما باید بدانید در ساخت این ابزار از مواد مختلفی استفاده می شود.

فولاد گالوانیزه

این ماده ارزان ترین و بادوام ترین ماده برای لبه های قطره ای  است که محافظت مناسبی را برای سوله ارائه می دهد. گالوانیزه به این معنی است که فولاد دارای پوشش روی است و سخت افزار شما کمتر مستعد زنگ زدگی می شود. این ماده اگر توسط شاخه های درخت و نردبان‌ها خراشیده نشود دارای طول عمر طولانی می باشد.

آلومینوم

استفاده از این فلز نیز بسیار مقرون به صرفه  است و روی دیوار زنگ نمی زند. از معایب استفاده از این ماده این است که به اندازه فولاد قوی نیست و استفاده از میخ های غیر آهنی برای نصب آن منجر به خوردگی آن می شود.

وینیل

استفاده از این ماده نیز مقرون به صرفه است، اما احتمال لغزش در این ماده بسیار زیاد است. وینیل همانطور که می دانید فلز نیست و حمل آن بسیار آسان است. اگر روی سوله شما سایدینگ وجود داشته باشد می توانید لبه قطره ای مورد نیاز خود را از سازنده آن خرداری کنید  تا با سایدینگ استفاده شده مطابقت داشته باشند. وینیل ها اغلب به صورت پشت سر هم به عنوان ناودان های وینیل یا مقاوم سازی لبه قطره ای سقف سوله استفاده می شوند.

فلز مس

مس کم استفاده ترین و گران ترین نوع است که در ساخت فلاشینگ ها استفاده می شود. به طور معمول تنها زمانی از مس استفاده می شود که مطابقت با ناودان مسی یا سیستم سقف از اهمیت بالایی برخوردار باشد. مس فلزی بادوام با هزینه بالا است .

نتیجه گیری:

همانطور که گفته شد فلاشینگ ها دارای انواع مختلفی هستند که وظیفه اصلی آن ها بالابردن عمر سازه شما در برابر عوامل طبیعی است. به همین دلیل هنگام ساخت سوله توصیه می شود از فلاشینگ ها استفاده شود.

شرکت فضاسازه نقش جهان اصفهان تولیدکننده انواع سازه فضاکار در سراسر نقاط کشور است.

فهرست مطالب