اجزای سازه های فضا کار

اجزای سازه های فضا کار

اجزای سازه های فضا کار به صورت اتصالات سازه های فضا کارحدود %50 کل هزینه ها را شامل می‌شود.اجزای سازه فضا کار

که عبارتند از:

گوی:

کره فولادی توپری است که موجب ارتباط اعضای سازه شده و بین نیروهای اعضا تعادل ایجاد می کند و باعث ایجاد پایداری در سازه های فضایی می شود. گوی پیچ ها می تواند از جنس آلومینیوم یا فولاد باشد.اما اگر فولادی باشد باید برای تغییر شکل های موجود کنترل گردد که در این صورت اتصالات بزرگتری خواهیم داشت.آلومینیوم علاوه بر اینکه وزن و مدول  الاستیسه یک سوم فولاد دارد، مقاومت کششی بالاتری نیز دارد.آنچه در طراحی اتصالات به خصوص طراحی گوی ها حائز اهمیت است بررسی عدم تداخل بولت ها درون آن بررسی شود که این مورد می تواند با نرم افزارهای  جانبی یا به صورت دستی کنترل گردد.هم چنین اگر در محل اتصال پیچ ها  از داخل  بسته و محکم شوند اتصال انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت.

بشقابک (مخروطی):

قطعه فولادی مخروطی شکلی است که به لوله جوش شده و از سمت دیگر امکان اتصال به گوی را فراهم می کند تا از تراکم لوله ها در نزدیکی گوی جلوگیری کند.این قطعه دارای دو نوع کششی و فشاری می باشد.مهم ترین نقش آن جلوگیری از تراکم لوله های در نزدیکی گوی می باشد.

انواع مخروطی برای سازه های فضاکار

  • کششی
  • فشاری

لوله:

نقش تحمل نیروهای محوری (کششی و فشاری)را دارد و از طریق جوش به بشقابک اتصال آن با سایر اجزا برقرار می شود.لوله هایی که در خرپای  سازه های فضا کار استفاده می شود 6 متری می باشد و برای جلوگیری از هدر رفتن مصالح در قطعات 2 یا 3 متری برش داده می شود (جنس آن لوله صنعتی فولادی ST37)

پیچ:

علاوه بر برقراری اتصال نقش انتقال نیرو را دارد.در این سیستم از پیچ های با کلاس 8.8 و 10.9 استفاده می شود.

اسلیو (غلاف):

از اسلیو یا غلاف به منظور محکم کردن و اطمینان از وارد شدن کافی بولت درون رزوه(اسلیو) استفاده می شودموجودی روی اسلیو صحت کنترل میزان فرورفتن پیچ درون گوی تعبیه شده است.

نحوه بالا بردن و مونتاژ:

جهت جلوگیری از وارد شدن آسیب، به اجزای سازه های فضاکار و جلوگیری از واژگون شدن سازه نیاز است. سر جرثقیل به چهار گره متصل می‌شود.

وظایف اجزای سازه فضاکار

هرکدام از بخش های گفته شده وظیفه ای را در تقسیم یا تحمل بار برعهده دارد. به صورت کلی لوله, مخروطی و اسلیو وظیفه تحمل بار و تشکیل ساختارهای هندسی کاربردی را دارند. و اتصالات گوی, بشقابک و پیچ باعث اتصال اعضای گفته شده می‌شوند. استحکام و کیفیت سازه شما ارتباط مستقیمی با کیفیت اعضا دارد. شرکت های سازه فضایی که اعضای سازه خود را تولید می‌کنند گزینه های بهتری برای ارائه خدما هستند.

وظیفه لوله ها در سازه فضا کار

وظیفه ای که همیشه به این عضو نسبت داده می‌شود تحمل بارهای فشاری و کششی در قسمت های تحت فشار سازه است. لوله ها در اصل اضلاع ساختارهای هندسی سه بعدی فضایی هستند. با این تفسیر باید به اهمیت لوله ها شده باشید. برای استفاده از لوله در عملیات نصب سازه فضاکار باید ابتدا دو سر لوله را ببریم. زیرا به صورت مستقم توانایی اتصال به دیگر اعضا را ندارد. دو سر بریده شده لوله به وسیله مخروطی به دیگر اعضا متصل می‌شوند.

*یکی از مزایای مهم سازه فضایی نصب سازه بدون نیاز به جوشکاری است. که هم در هزینه های ساخت و ساز صرفه‌جویی می‌شود و هم اتصالات پیچ جدا نشدنی خواهند بود.

لوله های سازه فضایی در اکثر مواقع به طول 6 متر ساخته می‌شوند. و در موارد مورد نیاز به طول 2 یا 3 متر هم قابل ساخت هستند. یا در محل نصب سازه فضا کار برش داده می‌شوند.

کاربرد و نقش گوی سازه فضا کار

گوی سازه فضایی به گره میان اعضا معروف است. از مهمترین قسمت های یک سازه اتصالات آن است. و گوی سازه فضایی با سوراخ های رزوه دار شعاعی اصلی ترین اتصال میان اعضا می‌باشد. وظیفه حفظ تعادل میان اعضای سازه فضا کار و ساختارهای هندسی بر عهده گوی سازه فضاکار است. که اعضای سه بعدی شبکه فضا کار را ثابت نگه می‌دارد. در نتیجه ساختاری پایدار و منظم خواهید داشت. پیچ های بکار رفته برای اتصال می‌توانند از دو جنس فلزی و آلومینیومی باشند. و نوع آن‌ها بستگی به نیازهای کارفرما و نقشه طراحی شده دارد. پیچ های آلومینیومی مقاومت کششی بهتری را نسبت به نوع فلزی خود دارا هستند.

فهرست مطالب