چرا از ورق پلی کربنات استفاده می‌کنیم؟ مزایای آن کدامند؟

ورق پلی کربنات

پلی کربنات محصول ساختماني نويني است كه حدود ۴۰ سال از توليد و عرضه آن به بازار مي‌گذرد.

مزاياي اين محصول بقدري زیاد است كه در همين مدت بسیار كوتاه به عنوان يكي از المان هاي شفاف ساختماني مطمئن و بعضا جانشين شيشه در سطح جهانی شناخته شده است.

از فوایای اين ورق ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

۱- سبكي وزن :

انواع چند جداره اين ورق، حدودا ۹% شيشه هم ضخامت خود وزن دارند.

۲- مطلقا نشكن است :

مقاومت ورق تخت پلی کربنات در برابر تا ۲۴۰ برابر شيش هم ضخامت خود و مقاومت ورق چد جداره  پلی کربنات در برابر تا ۱۲۰ برابر شيشه هم ضخامت آن است. لازم به ذكر است كه مقاومت شيشه سكوريت در برابر ضربه نهايتا ۷ برابر شيشه با ضخامت يكسان است.

۳- توانایی قوس پذيري سرد حتي با كمك دست

۴- ايزولاسيون مناسب صوتي و حرارتي

۵- عدم رنگ پريدگي، پوسيدگي، زرد شدگي و شكنندگي در برابر نور خورشيد: انواع با كيفيت اين ورق داراي مواد مقاوم در برابر اشعه خورشيد هستند. نبايد فراموش كرد، که ضخامت اين لايه مقاوم بايد به قدري بالا باشد تا تابش زياد و فراوان نور و اشعه خورشيد را در كشوري مانند ايران به راحتي تحمل كند.

۶- سهولت و سرعت بالاي نصب

۷- مقاومت در برابر سرايت آتش و دودزايي پايين و غير سمي

۸- گذر مناسب نور به همراه سايه اندازي دلخواه

۹- كاهش مصرف برق و گاز در ساختمانها و سوله ها

عمده كاربرد ورق هاي پلی کربنات:

در پوشش سر در، راهرو و راه پله، نورگير (در اشكال گنبدي، قوس يک طرفه، قوس دو طرفه و تخته شيب دار و حالت های خاص)، نما و بدنه و پوشش حياط و استخر و پاركينگ ساختمان ها و سوله هاي صنعتي،تجاري، اداري، ورزشي، مذهبي، شهري، دانشگاهي و آموزشي، فروشگاه هاي زنجيره اي و نمايشگاهي است.

پلی کربنات

خواص شیمیایی

ورق های پلی کربنات با داشتن خواص شیمیایی مناسب در شرایط مختلف قابل استفاده هستند. مخصوصا برای نصب پوشش انواع سازه از قبیل سازه های فضایی که این ورق ها را بسیار ارزشمند می‌کند.

انواع ویژگی های شیمیایی پلی کربنات

مقاوت در برابر موارد اسیدی یا روغن ها

ورق های پلی کربنات دارای مقاومت بالا در برابر اسید های آلی و معدنی هستند. همچنین در مقابل انواع چسب های موجود در بازار و هیدروکربن های آلیفاتیک مقاوم هستند. ویژگی مورد نیاز برای پوشش سقف مقاومت در برابر روغن ها ونمک های خنثی است. بعلاوه مقاومت در برخورد با الکل ها را نیز دارند.

اشتعال ناپذیری ورق

ورق های پلی کربنات در برابر آتش سوزی و حریق رفتاری بسیار ایمن و بازدارنده دارند. به این صورت که در معرض شعله زبانه های آتش نمی‌سوزد و خود شعله ور نمی‌شود. همچنین در دمای بسیار بالا با ذوب شدن جلوی گسترش آتش را می‌گیرند. به همین دلیل در موارد صنعتی کاربرد زیادی دارند. با ذوب ورق پلی‌کربنات فرآیند خود خاموشی صورت می‌گیرد.

استحکام در برابر ضربه

مقاومت ورق های پوششی در برابر خراش برداشتن بسیار بالا است. به طوری که با مقاومت شیشه مقایسه می‌شود. همچنین در برابر ضربه نیز 250 برابر بیشتر توانایی تحمل دارد. در نتیجه پوششی محکم در هنگام زمین لرزه یا زلزله هستند. این یعنی دو ورق شیشه و پلی کربنات با ضحامت یکسان در شرایط برابر مقاومت متفاوتی دارند. که مقاومت ورقپلی کربنات 250 مرتبه بیشتر است.

فهرست مطالب