چرا از ورق پلی کربنات استفاده می‌کنیم؟ مزایای آن کدامند؟

ورق پلی کربنات

ورق پلی کربنات چیست؟

پلی کربنات محصول ساختمانی نوینی است كه حدود ۴۰ سال از تولید و عرضه آن به بازار می گذرد.

مزایای اين محصول به قدری زیاد است كه در همين مدت بسیار كوتاه به عنوان یكی از المان های شفاف ساختمانی مطمئن و بعضا جانشین شیشه در سطح جهانی شناخته شده است.

از مزایای این ورق میتوان به موارد زیر اشاره كرد:

۱- سبكی وزن :

انواع چند جداره اين ورق ، حدودا ۹% شيشه هم ضخامت خود وزن دارند.

۲- مطلقا نشكن است :

مقاومت ورق تخت پلی کربنات در برابر ضربه تا ۲۴۰ برابر شيشه هم ضخامت خود و مقاومت ورق چند جداره پلی کربنات در برابر ضربه تا ۱۲۰ برابر شيشه هم ضخامت آن است. لازم به ذكر است كه مقاومت شیشه سكوریت در برابر ضربه نهایتا ۷ برابر شیشه با ضخامت یكسان است.

۳- توانایی قوس پذیری سرد حتی با كمك دست

۴- ایزولاسیون مناسب صوتی و حرارتی

۵- عدم رنگ پریدگی ، پوسیدگی ، زرد شدگی و شكنندگی در برابر نور خورشید :

انواع با كیفیت اين ورق دارای مواد مقاوم در برابر اشعه خورشید هستند. نبايد فراموش كرد ، که ضخامت این لایه مقاوم باید به قدری بالا باشد تا تابش زیاد و فراوان نور و اشعه خورشید را در كشوری مانند ایران به راحتی تحمل كند.

۶- سهولت و سرعت بالای نصب

۷- مقاومت در برابر سرایت آتش و دودزایی پایین و غیر سمی

۸- گذر مناسب نور به همراه سایه اندازی دلخواه

۹- كاهش مصرف برق و گاز در ساختمانها و سوله ها

عمده كاربرد ورق های پلی کربنات :

در پوشش سر درب ، راهرو و راه پله ، نورگير ( در اشكال گنبدی ، قوس یک طرفه ، قوس دو طرفه و تخته شيب دار و حالت های خاص ) ، نما و بدنه و پوشش حیاط و استخر و پاركینگ ساختمان ها و سوله های صنعتی ، تجاری ، اداری ، ورزشی ، مذهبی ، شهری ، دانشگاهی و آموزشی ، فروشگاه های زنجیره ای و نمایشگاهی است.

پلی کربنات
ورق پلی کربنات

خواص شیمیایی

ورق های پلی کربنات با داشتن خواص شیمیایی مناسب در شرایط مختلف قابل استفاده هستند. مخصوصا برای نصب پوشش انواع سازه از قبیل سازه های فضایی که این ورق ها را بسیار ارزشمند می‌کند.

انواع ویژگی های شیمیایی پلی کربنات

مقاوت در برابر موارد اسیدی یا روغن ها

ورق های پلی کربنات دارای مقاومت بالا در برابر اسید های آلی و معدنی هستند. همچنین در مقابل انواع چسب های موجود در بازار و هیدروکربن های آلیفاتیک مقاوم هستند. ویژگی مورد نیاز برای پوشش سقف مقاومت در برابر روغن ها ونمک های خنثی است. به علاوه مقاومت در برخورد با الکل ها را نیز دارند.

اشتعال ناپذیری ورق

ورق های پلی کربنات در برابر آتش سوزی و حریق رفتاری بسیار ایمن و بازدارنده دارند. به این صورت که در معرض شعله زبانه های آتش نمی‌سوزد و خود شعله ور نمی‌شود. همچنین در دمای بسیار بالا با ذوب شدن جلوی گسترش آتش را می‌گیرند. به همین دلیل در موارد صنعتی کاربرد زیادی دارند. با ذوب ورق پلی‌ کربنات فرآیند خود خاموشی صورت می‌گیرد.

استحکام در برابر ضربه

مقاومت ورق های پوششی در برابر خراش برداشتن بسیار بالا است ، به طوری که با مقاومت شیشه مقایسه می‌شود. همچنین در برابر ضربه نیز 250 برابر بیشتر توانایی تحمل دارد ، در نتیجه پوششی محکم در هنگام زمین لرزه یا زلزله هستند. این یعنی دو ورق شیشه و پلی کربنات با ضحامت یکسان در شرایط برابر مقاومت متفاوتی دارند که مقاومت ورق پلی کربنات 250 مرتبه بیشتر است.

پلی کربنات, عمر ورق پلی کربنات, کاربرد پلی کربنات, مواد پلی کربنات, ورق پلی کربنات
نوشته قبلی
پشم سنگ چیست؟ کاربردهای آن کدامند؟
نوشته بعدی
پشم شیشه (Glass wool) چیست؟ انواع آن کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up