جک رشته ای هیدرولیک چیست؟ کاربردهای آن کدامند؟

جک رشته ای هیدرولیک. جک هیدرولیک رشته ای.

جک رشته ای هیدرولیک چیست؟

جک رشته ای یک استوانه هیدرولیکی تو خالی است که مجموعه ای از کابل های فولادی (رشته ها) از مرکز آن عبور می‌کند و هر کدام از رشته ها از دو گیره عبور می‌کند و یکی از آن‌ها به یکی از دو سر سیلندر وصل شده است.

جک رشته ای هیدرولیک مایع هیدرولیک را عامل اصلی قدرت خود می داند.این جک شامل دو استوانه است. این استوانه ها دارای اندازه های متفاوت هستند که توسط لوله ها و مایع و روغن به هم وصل شده اند. این مایع از طریق پیستون به سیلندر جک وارد می شود. در هنگام حرکت پیستون به عقب روغن از مخزن به سمت محفظه پمپ حرکت می کند و در هنگام حرکت پیستون به جلو روغن به سیلندر وارد می شود. حرکت روغن سبب زیاد شدن فشار در سیلندر می شود و سبب افزایش تقویت جک می شود.

انواع جک رشته ای

دو نوع متداول از جک های هیدرولیک جک های بطری و جک های کف هستند.

جک های بطری

جک های بطری که جک دستی نیز نامیده می‌شوند طراحی مشابه با بطری شیر دارند و قابل حمل هستند. پیستون آنها به صورت عمودی قرار گرفته است و از یک پد یاتاقان پشتیبانی می‌کند که شیئی که در حال بلند شدن است را لمس می‌کند. جک های بطری بیشتر برای بلند کردن ماشین استفاده می‌شوند ، اما می‌توانند در صنعت پزشکی به عنوان برانکارد هیدرولیک و بالابرهای بیمار نیز استفاده گردد.

جک بطری هیدرولیکی
جک بطری هیدرولیکی

 

از جک های هیدرولیک می‌توان به عنوان خم کننده لوله و اسپلایسر کابل نیز استفاده کرد.

جک های کف

در جک های کف ، که به جک های چرخ دستی نیز معروف هستند ، پیستون در حالت افقی قرار دارد و یک بازوی بلند حرکت عمودی را برای یک بالابر فراهم می‌کند. همچنین چرخ‌ها و کاستورها در ساختار آن‌ها گنجانده شده است. در عرصه ساخت و ساز، جک های هیدرولیک برای بلند کردن تجهیزات و وسایل نقلیه مانند بولدوزر ، لیفتراک ، واگن برقی ، تریلر و بیل مکانیکی استفاده می‌شود. این جک های همه کاره همچنین می‌توانند آسانسورها را در ساختمان‌های کم ارتفاع و متوسط ​​بلند کنند.

جک های رشته ای هیدرولیک

تکنیک بلند کردن جک رشته ای از اصل کشش بتنی نشأت می‌گیرد. جک رشته ای را می توان وینچ خطی در نظر گرفت. در یک جک رشته، یک دسته کابل یا رشته های فولادی از طریق یک سیلندر هیدرولیک هدایت می شوند. در بالا و زیر سیلندر سیستم های لنگر با گوه هایی وجود دارد  که دسته رشته را می‌گیرند. با ضربه زدن سیلندر به داخل و خارج در حالی که گیره ها در لنگرها درگیر هستند یک حرکت بلند کردن یا پایین آوردن به دست می‌آید.

جک رشته ای هیدرولیک. جک هیدرولیک رشته ای.

جک های رشته ای به طور گسترده ای به عنوان پیچیده ترین راه حل بلند کردن سنگین شناخته می‌شوند. هر زمان که جرثقیل معمولی کاربردی یا اقتصادی نباشد ازجک رشته ای در سراسر جهان استفاده می‌شود. سیستم جک رشته ای کنترل همزمان با ظرفیت بلند کردن اجسام سنگین را  با ظرفیت های 17 تا 1405 تن در هر جک فراهم می‌کند.

امنیت و مهندسی

مهندسی Rigging’s Strand Jack System می‌تواند توسط یک اپراتور از یک مکان مرکزی کنترل شود که ایمنی را افزایش می‌دهد . نیرو توسط پکیج های دیزلی یا برقی هیدرولیک تأمین می‌شود و لنگر بالابر ارائه می‌شود. سیستم های Strand Jack به طور گسترده در صنعت نفت و گاز استفاده می‌شود و برای پروژه های تعمیر و نگهداری کارخانه های صنعتی ، بنادر و محل های ساختمانی که مساحت مورد نیاز برای کارکردن جرثقیل بزرگ را ندارند ایده آل است.

استفاده جک رشته ای در سازه

در این فرایند ساخت و ساز قسمت های بزرگ ساختمان از پیش ساخته شده با دقت بلند می‌شوند و دقیقا در جای خود قرار می‌گیرند این کار جایگزین این است که تمام مونتاژها را در محل انجام دهید ، حتی اگر گران‌تر، از نظر فنی ریسکی یا خطرناک باشند. این نوع جک‌ها فقط در بخش هایی از اروپا و آمریکا تولید می‌شوند.

کاربرد جک های رشته ای هیدرولیک

جک های رشته ای را می‌توان به صورت افقی برای کشیدن اجسام و سازه ها استفاده کرد و به‌ طور گسترده ای در صنعت نفت و گاز برای بارگیری لغزنده استفاده می‌شود. سکوهای نفتی 38000 تن به همین شیوه از محل ساخت و ساز به یک قایق منتقل میشوند. از آنجا که چندین جک را می‌توان به طور همزمان توسط کنترل کننده های هیدرولیکی بکار گرفت، می‌توان آن‌ها را همزمان برای بلند کردن بارهای بسیار بزرگ چند هزار تنی استفاده کرد. استفاده همزمان از دو جرثقیل در یک عملیات بسیار دشوار است. در نتیجه بهترین گزینه جک های رشته ای هیدرولیک است.

نحوه استفاده جک رشته ای

جک مانند راه رفتن یک کرم کار می‌کند. بالا رفتن (یا پایین آمدن) در امتداد رشته ها با آزاد کردن گیره در یک انتهای رشته  گسترش سیلندر در جک و آزاد کردن انتهای عقب جک، منقبض کردن و بستن انتهای دنباله قبل از حرکت مجدد همگی مانند حرکت یک کرم است.

کنترل کامپیوتری جک

انبساط و انقباض در جک را می‌توان با هر سرعت دلخواه انجام داد و در هر مکانی متوقف شد. هرچند ممکن است جک فقط 1700 تن یا بیشتر را بالا ببرد اما سیستم های کنترل کامپیوتری وجود دارد که قادر به بکارگیری همزمان 120 جک هستند و با حرکت یک انگشت حتی اجسام بسیار عظیم الجثه را به راحتی جابجا می‌کند.

نوشته قبلی
ضرورت بازسازی و نوسازی مساجد با گنبد سازه فضاکار
نوشته بعدی
سازه فضایی گنبدی چیست؟ چه مزایایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up