ورق آلومینیوم چیست؟ مزایای استفاده از آن کدامند؟

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم چیست؟

ورق آلومینیوم یکی از پرطرفدارترین ورق های فلزی است که کاربرد زیادی در ساخت ساندویچ پانل دارد. این ورق در دسته ورق های فلزی سبک به حساب می آید. ورق آلومینیوم در انواع مختلف ساخته و تولید می شود. به دلیل مقاومت بالای این ورق از آن در تولید ورق آلوزینک نیز استفاده می شود. محبوبیت این ورق و استفاده زیاد از آن به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و ضد زنگ بودن ان است.

ورق آلومینیومی مورد استفاده در ساخت پانل ها به طور معمول دارای ضخامت 0.7 میلی متر است. به دلیل خاصیت ضدزنگ بودن آلومینیوم از این ماده استفاده زیادی در ساختمان سازی ها، خودورسازی ها دارد. آلومینیوم پر استفاده ترین ورق فلزی در ساختار ساندویچ پانل بعد از آهن است.

انواع ورق های آلومینیوم کدامند؟

همانطور که گفته شد آلومینیوم جز دسته های فلز سبک وزن است. این ورق به دو شکل رول و شیت مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق همچنین قابل تولید در شکل های متفاوتی مانند ذوذنقه ای، کرکره ای، شادولاین و … می باشد.

ساندویچ پانل آلومینیوم چیست؟

ورق آلومینیوم

ساندویچ پانل آلومینیوم یکی از ساندویچ های پرکاربرد است که جنس ورقه های آن از آلومینیوم است. این ساندویچ در دو نوع دیواری و سقفی تولید می شود. ورق های آلومینیوم به طور معمول از رنگ های پلی استر کوره ای و پرایمر پوشیده شده است. در بین این لایه ها ورق های فوم عایق پلی اورتان قرار گرفته اند.

ویژگی های ورق آلومینوم کدامند؟

 • سبک بودن و وزن کم آن
 • کاهش هزینه حمل و نقل
 • چکش خواری و انعطاف بالا
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • ضدزنگ بودن این ورق
 • شکل پذیری بسیار بالا
 • ظاهر بسیار تمیز و یکدست

ویژگی های آلیاژ آلومینیوم

از ویژگی های اصلی آلیاژ آلومینیوم می توان به خاصیت منحصر به فرد بودن آن اشاره کرد. با توجه به ویژگی های گفته شده از این فلز در ساخت انواع سازه ها، خطوط انتقال برق، حمل و نقل صنایع دریایی و هوایی استفاده می شود. مهم ترین ویژگی های آلیاژ آلومینیوم نیزخاصیت جوش خوردگی، شکل پذیری، استحکام بالا و مقاومت بالای آن در برابر خوردگی هستند.

مزایای استفاده از فلز آلومینیوم کدامند؟

ورق آلومینیوم

غیر سمی بودن

به دلیل اینکه ورق های آلومینیومی از لایه های اکسیدی سطحی برخوردار هستند دارای خاصیت غیرسمی هستند. بنابراین از آن در صنایع بهداشتی، دارویی و بسته بندی مواد غذایی کاربرد فراوانی دارند.

حرارت پذیری بسیار زیاد

از مزایای بسیار خوب فلز آلومینیوم حرارت پذیری بسیار بالای ان است. بنابراین از این ورق برای تولید مبدل های حرارتی و ظروف آشپزخانه استفاده می شود.

مقاومت بالا در برابر خوردگی

به دلیل ترکیب شدن فلز آلومینیوم با اکسیژن موجود در هوا لایه ی فشرده آلومینیومی ایجاد می شود.این لایه سبب زنگ نزدن سطع قطعات آلومینیومی  می شود. به زبان ساده تر این لایه از تماس اکسیژن با لایه های زیرین آلومینیومی جلوگیری می کند و از اکسید شدن قطعات جلوگیری می شود.

معایب استفاده از ورق آلومینیوم

از جمله معایب استفاده از ورق آلومینیوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • قابل شستشو نیستند
 • به دلیل نرم بودن این فلز مقاومت و دوام آن نسبت به فلزات دیگر کمتر است. ازاین ورق فقط به عنوان پوشش استفاده می شود.
 • مقاومت این ورق در برابر آتش بسیار کم است و زیبایی خود را از دست می دهد.
 • به دلیل اینکه آلومینیوم از حرارت بالایی برخوردار است بنابراین اسنفاده از ان در مکان هایی که برای آن ها حرارت بسیار اهمیت دارد عایق بسیار  خوبی محسوب نمی شود.

کاربردهای ورق آلومینیوم کدامند؟

ورق آلومینیوم

 

همانطور که گفته شد ورق آلومینیوم دارای کاربردهای بسیار زیادی است. از جمله صنایعی که ورق آلومینیوم در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به  صنایع ساختمان سازی، خودروسازی و کشتی سازی  اشاره کرد.

از دیگر کاربرد های ورق آلومینیوم

 •  استفاده در ساخت مصالح ساختمانی مانند درب ، پنجره و …
 • حمل و نقل
 • بسته بندی

قیمت ساندویچ پانل آلومینیوم

همانطور که می دانید عوامل مختلفی در تعیین قیمت ساندویچ پانل آلومینیوم تاثیر دارند. برای اطلاع از قیمت دقیق این ساندویچ می توانید با مشاوران شرکت فضاسازه نقش جهان تماسس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره رایگان در صورت تمایل درخواست خود را ثبت نمایید.

شرکت فضاسازه نقش جهان برترین شرکت تولید کننده انواع سازه های فضایی در سراسر نقاط ایران است.

فهرست مطالب