انواع ساندویچ پانل کدامند؟ مزایای استفاده از آن کدامند؟

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

با پیشرفت دانش و تکنولوژی بشر به دنبال یافتن راهی برای تامین آسایش و رفاه خود است. ساندویچ پانل یکی از ره های جدید در صنعت ساختمان سازی است که برخی از مشکلات مربوط به این حوزه را برطرف می کند. این جز از سازه دارای مقاومت بسیار بالا و وزن بسیار کمی است. در این مقاله قصد داریم به انواع ساندویچ پانل و مزایای آن بپردازیم.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل در اصل یک سازه ساختمانی است که از چندلایه به هم فشرده تشکیل شده است. در ساختار این محصول به طور معمول سه لایه وجود دارد که دو لایه بیرونی فلزی هستند. در بین دولایه فلزی نیز یک لایه عایق قرار می گیرد. ساندویچ پانل از موادی مانند پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن و … ساخته می شود. جنس لایه ها با توجه به کاربردی که دانرد متفاوت استو اما نکته مهم در این زمینه این است که استفاده از این جز سازه بسیار مقرون به صرفه است.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل کدامند؟

ساندویچ پانل

  • مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی
  • وزن بسیار کم و سبک
  • قابل استفاده بودن در تمامی اقلیم ها
  • نصب و اجرا آسان
  • قابل بازیافت
  • جا به جایی و حمل آسان

انواع ساندویچ پانل کدامند؟

ساندویچ پانل

به طور کلی ساندویچ پانل به دو نوع سقفی و دیواری تقسیم بندی می شوند.

ساندویچ پانل دیواری

از این سازه در پوشش های مربوط به دیوار و سوله استفاده می شود. این نوع از ساندویچ اغلب از فوم پلیمری و ورقه های فولاد تشکیل می شود. از خواص  این سازه می توان به مقاومت بالای آن در برابر زنگ زدگی اشاره کرد. وزن این ساندویچ بسیار کم است و به دلیل عایق بودن آن از اتلاف انرژی جلوگیری می شود.

از کاربردهای این نوع از ساندئیچ پانل می توان به ساخت کانکس، کارخانه های صنعتی و … اشاره کرد. در لایه میانی این ساندویچ از فوم پلی اورتان، فوم  XPS  و پلی استایرن استفاده می شود که در برابر رطوبت و نم عایق بسیار خوبی هستند. لبه ساندویچ های پانل دیواری به صورت کام و زبانه در یکدیگر فرو می روند.

یکی از انواع ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل پیچ مخفی است که در هنگام نصب یکی از پانل ها بر روی پانل کناری قرار می گیرد. بنابراین علاوه براینکه داری ظاهر زیبایی است سبب آب بندی و درزبندی مناسب پانل نیز خواهد شد.

ساندویچ پانل سقفی

از این سازه برای پوشش سقف ها استفاده می شود. مقاومت این پوشش به دلیل استفاده از ورق های گالوانیزه و آلومینیوم در ساخت آن، بسیار بالا است. فوم داخلی این ساندویچ نیز از پلی استایرن، پلی اورتان، پشم شیشه و پشم سنگ ساخته شده است.

از مهم ترین خواص این فوم ها می توان به ضدحرارت و ضد حریق بودن آن ها اشاره کرد. این پانل بسیار شبیه به پانل دیواری است با این تفاوت که دارای ضریب حرارتی پایین تری نسبت به پانل دیواری است. لایه های بیرونی پانل سقفی از جنس آلوزینک و گالوانیزه است. لایه میانی آن نیز از فوم‌های پلی اورتان ساخته شده اند که عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسبی هستند.

اما ساندویچ های پانل از نظر جنس ورق به کار رفته در ساختار آن ها به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

  • ورق آلوزینک
  • ورق گالوانیزه
  • ورق‌آلومینیوم

ساندویچ های پانل از نظر لایه های میانی نیز به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

ساندویچ پانل پلی اورتان

این مدل از ساندویچ پانل عایق بسیار مناسبی در برابر صوت و حرارت است. سبک بودن و مقاومت بالا در برابر رطوبت از ویژگی های اصلی این ساندویچ پانل می باشد. بنابراین از این ماده در مقایسه با انواع دیگر استفاده بیشتری می شود.

ساندویچ‌پانل پشم سنگ

ماده اولیه این پانل از بازآلت هست که از ویژگی های مهم این ساندویچ ضد حریق بودن آن به دلیل استفاده از الیاف پشم سنگ است.

ساندویچ پشم شیشه

یکی دیگر از پرکاربرد ترین عایق های حرارتی موجود در بازار استفاده از عایق پشم شیشه است. این عایق از الیاف بسیار نازک و انعطاف پذیر تشکیل شده است. با اعمال تغییرات فیزیکی بر روی شیشه مذاب این عایق به وجود می آید. از عایق برای ساخت ساندویچ پانل پشم شیشه استفاده می شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن

از اصلی ترین مزایا این ماده ضدحریق بودن آن و مقاومت بالای آن در برابر نفوذ آب و رطوبت است. به همین دلیل از این ماده در صنایع ساختمان سازی و ساخت بلوک های دیواری و سقفی استفاده می شود. این عایق همچنین مورد استفاده در صنایعی مانند سرخانه ها، یخچال های صنعتی و انواع یخدان ها نیز می باشد.

شرکت فضاسازه نقش جهان برترین شرکت تولید کننده انواع سازه های فضایی در سراسر نقاط ایران است.

فهرست مطالب