پوشش های سازه فضایی کدامند؟

پوشش سازه فضایی

پوشش های سازه فضایی کدامند؟ 

یکی از اجزا اصلی سازه های فضایی پوشش آن ها است. برای این پوشش ها تقسیم بندی های متفاتی ارائه شده است. مهم ترین عامل برای طبقه بندی این پوشش ها بر مینای میزان نورگیری آن ها است. بنابراین سازه های فضایی در دو گروه کلی پوشانه های نورگیر و پوشانه های مسدود کننده نور یا ساندویچ پانل تقسیم بندی می شوند. در ادامه شما را با پوشش سازه فضایی آشنا خواهیم کرد.

فضاسازه، سازه فضایی، سازه فضاکار

پوشانه های نورگیر

یکی از انواع پوشش سازه های فضایی پوشانه های نورگیر هستند. شیشه ، پلاستیک، پرده هوا و ورق های پلی کربنات از جمله مصالحی هستند که در ساخت این پوشش ها استفاده می شوند.

ورق پلی کربنات

این پوشش وزن بسیار کمی دارد و در رنگ های متفاوت تولید می شود. وزن هر متر مربع این ورق با ضخامت 10 میلی متری به طور معمول 7 کیلو گرم است. پوشش ساخته شده با ورق پلی کربنات به دلیل خاصیت ضد اشعه ای که دارد بهتر است در بالای کار قرار گیرد. از ویژگی دیگر این پوشش می توان به خاصیت ضد تعریق بودن آن اشاره کرد. برای این منظور در مواردی که نور محیط بر عهده این پوشش است برای جلوگیری از حالت گلخانه ای شدن محیط و همچنین شرجی شدن فضا باید از روش های خاصی استفاده شود. یکی از این روش ها استفاده از پرده هوا است.

طبقه بندی ورق های پلی کربنات

به طور کلی ورق های پلی کربنات در سه نوع تخت، موجدار و چند جداره طراحی و ساخته می شوند. انتخاب هریک از این سه ورق بستگی به بار وارده و کاربری آن توسط گروه طراحی ساخت سازه فضاکار دارد. کلیه پوشش های پلی کربنات به صورت مشجر و معمولی تولید می شوند.

ورق  تخت

این نوع پوشش در ضخامت های 0.7 تا 20 میلیمتر ساخته می شود. انتخاب ضخامت اصلی این ورق براساس بار وارده بر سازه و میزان باربری هر ضخامت انجام می شود.

موجدار

ورق پلی کربنات موجدار که نام دیگر آن کروگیت است نیز در طرح های خاص سینوسی، ذوزنقه ای تولید می شوند. انتخاب ضخامت این پوشش، فاصله و طول این موج ها نیز براساس دهانه تحت پوشش و بار وارده بر سازه مشخص می شود.

ورق چندجداره

این ورق یکی دیگر از انواع ورق پلی کربنات است. این ورق را با نام هالوشیت نیز می شناسند. این پوشش در انواع دوجداره و سه جداره تولید می شود. جداره این ورق می تواند به شکل خرپایی یا مستطیلی تولید شود.

شیشه

شیشه ها نیز در طرح بندی های مختلفی ارائه می شوند. روش های طبقه بندی شیشه ها بر اساس میزان عبور نور و بر اساس جداره ساخته و طبقه بندی می شوند. شیشه ها براساس جدار در انواع تک جداره، چند جداره و کمانی تقسیم بندی می شوند. فضای موجود در جدار شیشه ها به وسیله خلا و گار آرگون محصور می شود.

شیشه ها براساس عبور نور نیز به دو نوع معمولی و سکوریت ساخته می شوند. برای اتصال این پوشانه به سازه فضایی از فریم های لس و پیچ استفاده می شود که مرسوم ترین آن ها اسپایدر است. مزیت مهم پوشش شیشه ای خاصیت ضئاشعه ماورا بنفش بودن آن است. از معایب آن نیز می توان به حساسیت زیاد و تردشکنی آن اشاره کرد. برای جلوگیری از شکستن این پوشش باید پیش بینی های درز انبساط انجام شود. برای اتصال این پوشش نیاز به اجرا زیرسازی نیست و پیچ مرکزی به گره سازه فضایی متصل می شود. پیچ های موجود در کناره اسپایدر هم به شیشه متصل می شوند.

پلاستیک

از این پوشش ها برای ساخت گاخانه ها و سازه ها با کابرد موقت استفاده می شود. پلاستیک ها  با درصد‌های متفاوت ضد اشعه ماورا بنفش تولید می شوند. بنابراین براساس کاربرد باید ضخامت و میزان درصد ماورا بنفش آن انتخاب شود.

پرده هوا

این پوشش نیز یکی از اقسام پوشش هایی است که تامین کننده نور است. در این روش از یک دستگاه دمنده هوا برای بیرون فرستادن هوای متراکم شده به بیرون استفاده می شود. از این پوشش برای سازه های ایستاده استفاده می شود.

پوشانه های مسدود کننده نور

این پوشش ها همانطور که از نامشان مشخص است نمی توانند نقش تامین کنندگی نور را انجام دهند. از انواع این پوشش ها نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساندویچ پانل
  • ورق گالوانیزه
  • ورق upvc
  • چادر و ….

اشاره کرد.

شرکت فضاسازه نقش جهان اصفهان تولید کننده انواه سازه های فضایی و پوشش های سازه فضایی در سراسر نقاط ایران است.

فهرست مطالب