ساندویچ پانل چیست؟ | فروش پوشش ساندویچ پانل | ساخت ساندویچ پانل | ساندویچ پنل | پنل ساندویچی

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل ها برای ساختمان های بزرگ پیش ساخته استفاده می‌شود. که درباره دلیل استفاده ساندویچ‌پانل ها توضیح خواهیم داد.

بطور خلاصه، ساندویچ‌پانل ها مصالح ساختمانی کاملی برای ساختمان های صنعتی مدرن هستند. آنها محکم و در عین حال بسیار آسان نصب هستند.

آنها عایق خوبی جهت تنظیم حرارت، عایق صوت و عایق در برابر آتش هستند.

اجزای ساندویچ پانل

به طورکلی ساندویچ پنل شامل دو ورق فلزی خارجی می‌شود(فولاد،آلومینیوم و….) با هسته ثابتی که به عنوان عایق بین آنها می‌باشد. ورق های فلزی با عایق با چسب مخصوصی پیوند داده شده اند. ورق های سطح بیرونی می‌تواند صاف باشد.

طبقه بندی بزرگ از اشکال،پوشش ها و رنگ ها در دسترس هستند. زیرا نصب و راه اندازی ساندویچ پانل تنها به تعداد محدودی از اتصال دهنده میکانیکی می‌شود(به طور متال پیچ) در نتیجه برای اتصال باید از حرارت زیاد اجتناب کرد.

توضیحات دیگر درباره ساندویچ‌پانل ها:

ساندویچ پانل از چه ساخته شده است؟

ساندویچ‌پانل ها از مواد بسیار سبک ساخته شده اند. نسبت به وزن استحکام قابل توجهی را نشان می‌دهند. مفهوم اصلی ساندویچ پنل این است که سطوح خارجی بارهای ناشی از بار خمشی و فشرده سازی را انتقال می‌دهند، در حالی که هسته بار ناشی از برش را منتقل می‌کند.

ساندویچ‌پانل فلزی از هسته برجسته عایق ساختمانی تشکیل شده است. و به نمای اصلی فلزی (داخلی و خارجی) چسبانده شده است. هسته را می‌توان از یک فوم سفت پلی اورتان (PUR) یا پلی استایرن (EPS) ساخت.

کاربرد ساندویچ پانل ها

ساندویچ‌پانل محصولی است که برای روکش دیوارها و سقف ساختمان ها استفاده می‌شود. هر پانل شامل هسته ای از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلز پوشانده شده است. ساندویچ پنل ها مواد ساختاری نیستند بلکه مواد پرده هستند.

کاربرد در سوله

سوله ها سازه هایی پیش ساخته هستند. که برای ساخت آنها از مصالحی مانند ساندویچ پانل که عایق هستند و اتصالات مطمئنی  دارند استفاده می‌شود. اما بصورت کلی به سازه های بسیار بزرگ با متراژ بالا سوله می‌گویند. با این حساب مرغداری ها, سالن های ورزشی, تالارها و کارخانه ها سوله حساب می‌شوند. ساندویچ پنل ها در سقف شیبدار سوله یا دیوارهای آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 مشخصات فنی و ویژگی های ساندویچ پانل سقفی (PU)

دارای عرض مفید ۱ متر وعرض غیرمفید ۱/۰۸سانتیمتر   (PU-3HRP)ساندویچ پانل سقفی پلی اورتان سه گام
دو رو ورق از جنس گا لوانیزه یا آلوزینگ یا آلومینیوم (PU-5HRP) ساندویچ‌پانل سقفی پلی اورتان پنج گام

ورق خارجی آج دار:

۱- ورق گالوانیزه  رنگ شده به ضخامت نرمال ۸/۰، ۶/۰، ۵/۰، ۴/۰ میلی متر
۲ -ورق آلومینیوم به ضخامت نرمال ۸/۰، ۶/۰، ۵/۰، ۴/۰ میلی متر

ورق داخلی:

۱- ورق گالوانیزه یا آلوزینگ رنگ شده به ضخامت نرمال ۸/۰، ۶/۰، ۵/۰، ۴/۰ میلی متر
۲- ورق آلومینیوم به ضخامت نرمال ۸/۰، ۶/۰، ۵/۰، ۴/۰ میلی متر

نوع رنگ کاربردی:

۱- پوشش پایینی ورق ۷میکرون
۲- پوشش بالایی ورق ۲۵ میکرون پلی استر رنگ شده

 

عایق گرمایشی فوم پلی اورتان (PU)
چگالی متوسط(۲+_۴۰) کیلوگرم بر متر مکعب
ضخامتهای موجود ۲۰۰،۱۵۰،۱۲۰،۱۰۰،۸۰،۶۰،۵۰،۴۰  میلی متر
نسوزتخت کلاس استانداردB۲+(Din ۴۱۰۲)
ضریب هدایت حرارتی  ۰/۰۱۸w/m۲k
ضریب کاهندگی صوت DB25 

پانل

جدول تحمل بار ساندویچ‌پانل سقفی سه گام

ساندویچ پانل ساندویچ‌پانل

جدول تحمل بار ساندویچ‌پانل سقفی پنج گام

ساندویچ پانل ساندویچ‌پانل

دلایل استفاده از ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها از انواع پوشش در فعالیت های ساختمانی هستند. بر روس دیوارها و سقف قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله دلایل استفاده از ساندویچ پانل را بیان می‌کنیم. اولین دلیل استفاه از ساندویچ پانل در پوشش سازه هایی مثل سازه فضایی وزن سبک آن است.

داشتن وزن سبک و بار مرده کم

همانطور که در قبل گفته شد. لایه میانی ساندویچ پانل ها از فوم فشرده تشکیل شده است. در نتیجه فرقی ندارد از این پوشش برای دیوارها و یا سقف استفاده کنیم. تاثیر آن را در کاهش وزن سازه خواهید دید. و در کنار آن هزینه زیرسازی بسیار کاهش می‌یابد. در برسی های انجام شده مشخص شده وزن سازه در مقایسه سقف ساخته شده با آجر یا بلوک و سقف از جنس ساندویچ پنل 30 برابر سبک تر است. مزیت دیگر این سازه در زمان زمین لرزه یا زلزله است. صدمات ناشی از آوار در این سازه ها بسیار کاهش می‌یابد. و مقاومت مناسبی نیز دارند. رفتار سازه با انعطاف بیشتری خواهد بود. و شکستگی اتفاق نمی‌افتد.

مقاومت بالای ساندویچ پنل ها

در بخش مشخصات فنی ساندویچ پنل ها و اجزای سانویچ پنل مشاهده کردید. سه لایه بودن این پوشش در کنار متریال سازنده لایه ها مقاومت بالایی دارد. مقاومت بالای آن به دلیل لایه های آلومینیوم و ورق های گالانیزه است. ساختاری مناسب که بارهای بسیار شدید را تحمل می‌کند. در سازه های فضایی این استحکام و پایداری به دلیل طراحی دقیق تر بیشتر می‌شود.

نصب آسان پوشش

به دلیل وزن کم و ساختار ساده پانل های ساندویچی نصب آنها در زمان کم و به آسانی ممکن است. ساندویچ پانل ها مانند اعضای سازه فضایی پیش ساخته هستند. و به محل نصب انتقال داده می‌شوند. اگر این پوشش در سازه های فضایی استفاده شود. محل نصب پنل ساندویچی در طراحی و نقشه مشخص می‌شود. در دیگر انواع سازه نیز محل نصب مشخص است. و فقط باید اتصالات چک شود.

شرکت فضاسازه اصفهان

فهرست مطالب