ساندویچ پانل چیست؟ چه کاربردی دارد؟

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل ها برای ساختمان های بزرگ پیش ساخته استفاده می‌شود. که درباره دلیل استفاده ساندویچ‌پانل ها توضیح خواهیم داد.

بطور خلاصه، ساندویچ‌پانل ها مصالح ساختمانی کاملی برای ساختمان های صنعتی مدرن هستند. آنها محکم و در عین حال بسیار آسان نصب هستند.

آنها عایق خوبی جهت تنظیم حرارت، عایق صوت و عایق در برابر آتش هستند.

اجزای ساندویچ پانل

ساندویچ پنل از دو ورق فلزی خارجی ساخته می شود. جنس این ورقه ها ممکن است فولاد و یا آلومینیوم باشد. در کنار این دو ورقه فلزی یک هسته ثابت نیز وجود دارد که عایق بین این دو ورقه است. این ورقه های فلزی به وسیله چسب های مخصوصی به هسته متصل می شوند. ورقه های سطح بیرونی اغلب صاف هستند. در ساندویچ پانل طبقه بندی بزرگی از رنگ ها، پوشش ها و اشکال در دسترس است. وجود این مواد به این دلیل است که برای نصب این ساندویچ ها نباید از حرارت زیاد استفاده کرد.

ساندویچ پانل از چه ساخته شده است؟

ساندویچ‌ پانل ها از مواد بسیار سبک ساخته شده اند. این ساندویچ ها نسبت به وزن استحکام قابل توجهی را نشان می‌دهند. مفهوم اصلی ساندویچ پنل این است که سطوح خارجی بارهای ناشی از بار خمشی و فشرده سازی را انتقال می‌دهند، در حالی که هسته، بار ناشی از برش را منتقل می‌کند.

ساندویچ‌ پانل فلزی از هسته برجسته عایق ساختمانی تشکیل شده است. و به نمای اصلی فلزی (داخلی و خارجی) چسبانده شده است. هسته را می‌توان از یک فوم سفت پلی اورتان (PUR) یا پلی استایرن (EPS) ساخت.

کاربرد ساندویچ پانل ها

از ساندویچ پانل اغلب برای روکش دیوارها و سقف ها در ساختمان سازی ها استفاده می شود. در ساختار پانل ها همانطورکه گفته شد هسته آن که از مواد عایق تشکیل شده است. به وسیله دو ورق فلزی از دو طرف پوشانده می شود. ساندویچ پنل‌ از مواد ساختاری تشکیل نمی شوند بلکه از مواد پرده ساخته می شوند.

کاربرد ساندویچ پانل در سوله

همانطور که می دانید سوله ها سازه های پیش ساخته هستند. برای ساخت سوله ها از مواد و مصالحی مانند ساندویچ پانل به علی عایق بودن آن ها استفاده می شود. این پانل ها دارهای اتصالات محکم و مطمئنی هستند. اما به طور کلی سازه هایی که در متراژهای بالا ساخته می شوند و بسیار بزرگ هستند سوله نامیده می شوند. نابراین مکان هایی مانند مغداری، تالارها و کارخانه ها را می توان انواعی از سوله دانست. از این ساندویچ پنل ها اغلب در سقف شیبدار سوله یا دیوار آن ها استفاده میک نند.

دلایل استفاده از ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها از انواع پوشش در فعالیت های ساختمانی هستند. بر روس دیوارها و سقف قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله دلایل استفاده از ساندویچ پانل را بیان می‌کنیم. اولین دلیل استفاه از ساندویچ پانل در پوشش سازه هایی مثل سازه فضایی وزن سبک آن است.

داشتن وزن سبک و بار مرده کم

همانطور که در قبل گفته شد. لایه میانی ساندویچ پانل ها از فوم فشرده تشکیل شده است. در نتیجه فرقی ندارد از این پوشش برای دیوارها و یا سقف استفاده کنیم. تاثیر آن را در کاهش وزن سازه خواهید دید. و در کنار آن هزینه زیرسازی بسیار کاهش می‌یابد. در برسی های انجام شده مشخص شده وزن سازه در مقایسه سقف ساخته شده با آجر یا بلوک و سقف از جنس ساندویچ پنل 30 برابر سبک تر است. مزیت دیگر این سازه در زمان زمین لرزه یا زلزله است. صدمات ناشی از آوار در این سازه ها بسیار کاهش می‌یابد. و مقاومت مناسبی نیز دارند. رفتار سازه با انعطاف بیشتری خواهد بود. و شکستگی اتفاق نمی‌افتد.

مقاومت بالای ساندویچ پنل ها

در بخش مشخصات فنی ساندویچ پنل ها و اجزای سانویچ پنل مشاهده کردید. سه لایه بودن این پوشش در کنار متریال سازنده لایه ها مقاومت بالایی دارد. مقاومت بالای آن به دلیل لایه های آلومینیوم و ورق های گالانیزه است. ساختاری مناسب که بارهای بسیار شدید را تحمل می‌کند. در سازه های فضایی این استحکام و پایداری به دلیل طراحی دقیق تر بیشتر می‌شود.

نصب آسان پوشش

به دلیل وزن کم و ساختار ساده پانل های ساندویچی نصب آنها در زمان کم و به آسانی ممکن است. ساندویچ پانل ها مانند اعضای سازه فضایی پیش ساخته هستند. و به محل نصب انتقال داده می‌شوند. اگر این پوشش در سازه های فضایی استفاده شود. محل نصب پنل ساندویچی در طراحی و نقشه مشخص می‌شود. در دیگر انواع سازه نیز محل نصب مشخص است. و فقط باید اتصالات چک شود.

شرکت فضاسازه اصفهان بهترین شرکت در زمینه فروش  و نصب انواع سازه های فضایی است.

فهرست مطالب