سوله سازه فضاکار چیست؟ | معرفی جامع سوله سازه فضاکار

سوله سازه فضاکار

سوله چیست؟

سوله ها در اصل یک سازه فلزی با سطح شیبدار هستند که بر اساس محاسبه های فنی خاصی طراحی و ساخته می شوند. از سوله ها در ساخت کارخانه ها ، انبارها ، مرغداری ها ، تعمیرگاه ها ، سالن های ورزشی و دیگر مکان ها که دارای دهانه بزرگ هستند استفاده می شود. یکی از انواع سوله ها ، سوله سازه فضایی است که در مکان های زیادی کاربرد دارد.

سوله سازه فضاکار چیست؟

از کاربردهای صنعتی سازه های فضایی ساخت سوله های صنعتی می باشد. سوله فضاکار این امکان را به شما می دهد که از فضاهای بزرگ بدون استفاده از هیچ ستونی استفاده کنید. از مزیت ساخت سوله های فضایی می توان به حفظ زیبایی سازه اشاره کرد. شرکت فضاسازه نقش جهان با طراحی ، تولید ، اجرا و نصب سوله های فضایی به کاهش هزینه ها و ساخت و ساز به صرفه شما کمک می کند.

سازه های فضایی از ویژگی سازگاری با محیط برخوردارند که در هر شرایطی قابل اجرا می باشند.

کاربرد سوله سازه فضایی چیست؟

سوله های سازه فضایی در حالت کلی استفاده از خرپاها و اتصالات جهت نصب سقف سوله است. این سوله ها به دلیل فضای زیادی که دارند سازگاری بسیار بالایی با سازه های فضاکار دارند. دهانه این سازه بزرگ است که از مزایای اصلی سازه های فضاکار کاربرد در چنین سازه هایی است.

علاوه بر این ، ایجاد سقف های افقی از کاربردهای اصلی سازه فضایی است که در سوله ها به کار برده می شود. دلیل استفاده از این نوع سقف برای سرمایش و گرمایش فضای درون سازه است که در فصول مختلف میزان انرژی کمی را استفاده می کند و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. از کاربردهای سوله سازه فضایی می توان به سالن های بزرگ ، سینماها و … اشاره کرد.

سوله سازه فضایی
سوله سازه فضایی

سقف سوله سازه فضاکار

برای سوله های سازه فضاکار اغلب از سقفی استفاده می شود که هم نوع خودشان باشد. از مزایای اصلی این سوله داشتن انواع سقف و پوشش است. در سوله ها قابلیت استفاده از سقف های شیشه ای و کاذب وجود دارد. اما اگر شما هدف زیبا سازی سازه مدنظر خود را دارید بهتر است از پوشش های پلی کربنات برای سقف های فضایی استفاده کنید.

سقف های فضایی

از کاربرد های اصلی شبکه های فضاکار اجرای سقف برای دهانه های بزرگ است. باید بگوییم از انواع سازه های فضاکار برای اجرا این نوع سقف ها می توان استفاده کرد. از نمونه سازه های فضایی مورد استفاده می توان به سازه فضایی تخت ، تک لایه ، چلیکی، گنبدی، قاب فضایی سینوسی و خرپایی اشاره کرد.

از این سازه ها می توان در ساخت سقف استادیوم های ورزشی ، مراکز خرید ، مجتمع های تجاری ، پارکینگ های بزرگ ، پمپ های بنزین ، ساخت پل ها و پوشش آن ها استفاده کرد.

پوشش سقف سازه فضایی

سازه های فضایی علاوه بر نصب سقف سازه کاربردهای متعدد دیگری نیز دارند. از این سازه ها برای پوشش سقف‌ها نیز استفاده می شود. استفاده از سازه های فضایی برای پوشش سازه ها نیز به دلیل کاهش هزینه های کلی استفاده می شود. از مزایای دیگر استفاده از سازه های فضاکار به عنوان پوشش می توان به عبور راحت تاسیسات از آن به صورت نامحسوس و پوشیده اشاره کرد.

اجزا اصلی یک سوله عبارتند از:

 • پیچ ومهره
 • تیر
 • پروفیل
 • استرداد
 • بادبندها
 • رفترها
 • میل مهار
 • ستون ها

مزایای سوله فضاکار:

 • سبک بودن و قابل جا به جا کردن سوله ها
 • سرعت بالا ساخت و نصب سوله نسبت به دیگر سازه ها
 • ایراد و خطا در ساخت سوله سازه فضاکار وجود ندارد.
 • امکان طراحی سازه هایی با ابعاد بسیار بزرگ
 • استحکام بالا سوله در برابر عوامل طبیعی مانند سیل، باد و زلزله
 • فونداسیون سبک تر در مقایسه با سازه های مشابه تیرورق
 • استحکام بالا نسبت به وزن کم سازه
 • امکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت سوله ها

مقایسه قیمت سوله و سازه فضایی

برای مقایسه این دو سازه کافیست در ابتدا دهانه، ارتفاع و طول سازه مورد نظر را مشخص کنیم. در بیشتر معماری ها از سازه فضایی استفاده می شود. این به دلیل هزینه کمتر سازه فضایی نسبت به سوله سازه فضاکار است.

به طور کلی سازه های فضایی از نظر سبک بودن و حجم ستون های به کار رفته مقرون به صرفه تر از سوله های فضایی هستند.

قیمت سوله به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سوله‌ به عوامل زیادی بستگی دارد . در اینجا به برخی از عوامل موثر در تعیین قیمت سوله‌ ها اشاره خواهیم کرد:

 موقعیت مکانی سوله

یکی از عوامل اساسی در تعیین قیمت سوله‌ها، موقعیت مکانی آنهاست. سوله‌هایی که در مناطق با دسترسی آسان به جاده‌ها، بنادر، راه‌آهن و فضای حمل و نقل مناسب واقع شده‌اند، ارزش بیشتری دارند.

اندازه و ابعاد سوله

اندازه و ابعاد سوله نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل تعیین‌ کننده قیمت مطرح است. سوله‌ های بزرگتر عموماً قیمت بالاتری دارند. همچنین، ارتفاع سوله و امکانات داخلی می‌تواند تأثیر بزرگی بر قیمت داشته باشد.

شرایط ساخت سوله

شرایط ساخت سوله نیز در تعیین قیمت تأثیرگذار هستند. سوله‌ های جدیدتر و با امکانات به‌ روزتر معمولاً قیمت بالاتری دارند. همچنین، مواد ساخت و کیفیت ساختار نیز تعیین‌کننده قیمت هستند.

نوع کاربری سوله

نوع کاربری سوله نیز در قیمت نهایی آن تاثیرگذار میباشد. سوله‌هایی که برای مصارف صنعتی یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، قیمت بیشتری دارند. علاوه بر این، اجاره سوله‌ها نیز تأثیرگذار است و سوله‌هایی که در مناطق با بازار اجاره قوی و پرتقاضا قرار دارند، قیمت بالاتری دارند.

ویژگی‌های خاص سوله

ویژگی‌های خاص مانند وجود دیوارهای جداگانه، سیستم‌های گرمایش و سرمایش، امنیت و نظام‌ آبیاری می‌توانند قیمت سوله را تأثیرگذار سازند.

به طور کلی، تعیین قیمت سوله‌ها یک فرآیند پیچیده است که توسط ترکیب این عوامل و شرایط مختلف بازار تعیین می‌شود.

پوشش های سقف سوله کدامند؟

 • پانل های ساخته شده با استفاده از ورق های آلومینیومی و پشم شیشه
 • پانل های ساخته شده به ورق گالوانیزه و پشم شیشه
 • ساخت پانل با فوم عایق پلی استایرن

نقش سگراد در ساخت سوله چیست؟

سگراد یکی از اجزا اصلی تشیکل دهنده سوله است که وظیفه آن مهار لایه های مختلف سوله است. میل مهار سگراد از اجزایی است که برای مهار لایه های سوله به کار برده می شود. از دیگر وظایف این بخش می توان به تنظیم زاویه بین پرلین ها و دهانه سوله اشاره کرد. این بخش همچنین برای محور های ضعیف لاپه ها یک متعادل کننده نیز می باشد.

کاربردهای سگراد سوله کدامند؟

لاپه های مورد استفاده در سوله ها دارای مقاطع Z  شکل هستند که تحت تاثیر بارهای ثقلی دچار انحنا و کمانش پیچشی می شوند. این اتفاق حول محور لاپه ها رخ می دهد و علت آن ضعیف بودن محورها است. برای رفع این مشکل سگراد یا همان میله های مهار در سقف تعبیه می شوند. تنها نکته ای که در این زمینه بسیار اهمیت دارد این است که حتما لاپه ها باید در سمت ضعیف سطح مقطع  نگهداری شود.

فاکتورهای مهم سگراد در سوله کدامند؟

 • طول سوله
 • چند ضلعی بودن سوله
 • چند دهانه بودن سوله
 • مختلط و مدور بودن سوله

 

شرکت سازه های فضایی فضا سازه نقش جهان با سال ها تجربه علمی و عملی، مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع سازه فضایی می‌باشد.

برای دریافت مشاوره ی رایگان بر روی این لینک کلیک کنید

نوشته قبلی
سازه قوسی چیست؟ مزایا و معایب آن کدامند؟
نوشته بعدی
سازه فضایی تاشو | کاربردهای سازه فضایی تاشو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up