سازه فضاکار چیست؟

سازه فضاکار

سازه فضاکار جیست؟

سازهفضاکار یا سازه فضایی  یک نمونه از سیستم های سه بعدی هستندد که اجزا تشکیل دهنده آن تحت نیروهای فشاری و کششی قرار می گیرند. برای ساخت سازه های فضاکار از مدول های تکرارشونده و یکسان استفاده می شود. در ساختار این سازه ها لایه های موازی در بالا و پایین آن ها وجود دارد . این لایه ها شباهت بسیار زیادی به میله های تحتانی و فوقانی خرپا دارند. در ادامه این مقاله قصد داریم شا را با مزایای سازه فضاکار آشنا کنیم.

سازه فضایی چیست؟

سازه فضایی به سازه ای گفته می شود که برای ساخت آن از اجزا خرپا مانند استفاده می شود. از ویژگی های اساسی این سازه می توان به استحکام بالا و وزن کم آن ها اشاره کرد. از قاب های فضایی برای پوشش دهانه هایی که دارای تکیه گاه کمی هستند استفاده می شود. دلیل استحکام قاب های فضایی، خرپاهای مثلثی شکلی هستند که وظیفه انتقال بارهای کششی و فشاری و همچنین لنگرهای خمشی را به اعضای محوری خرپا برعهده دارند.

سازه فضایی و فضاکار اغلب به جای هم استفاده می شوند. اما باید بدانید که مفهوم این دو واژه متفاوت است. سازه فضایی اغلب در فضای خارجی تولید می شود و بخشی از یک سازه فضاکار است.

اجزا سازه فضاکار کدامند؟

در ساخت سازه فضایی اجزا مختلفی قرار می گیرند که اصلی ترین آن ها عبارتند از:

 • ساندویچ های پانل
 • ورق های گالوانیزه که به شکل رنگی و ساده هستند
 • شیشه
 • عایق ها و سایر پوشش ها

انواع سازه فضاکار بر اساس ساختار کدامند؟

سازه فضاکار

سازه های فضاکار دارای انواع مختلفی هستند که مشهور ترین آن ها سازه های تخت، چیلیک یا قوسی، سازه گنبدی شکل، دیسکی، هرمی، سینوسی، نیم قوس، قوسی، تخت شیبدار هستند.

از نظر ساختار این سازه ها به صورت شبکه های دولایه و سه لایه در سازه فضاکار، سازه‌های چلیکی، سازهای فضاکار گنبدی، سازه فضاکار تاشو، سازه فضا کار باز شونده، سازه فضاکار ماهواره ای و پل های سازه فضا کار تقسیم بندی می شوند.

شبکه های دو لایه در سازه فضاکار  

شبکه های دو لایه یکی از انواع متداول سازه های فضاکار هستند. برای ساخت این سازه ها از دو صفحه موازی استفاده می شود. این صفحه ها به وسیله عناصر میانی به یک دیگر متصل می شوند.

شبکه های سه لایه در سازه فضاکار

ساختار این سازه بسیار شبیه شبکه دولایه است. با این تفاوت که در ساختار شبکه سه لایه دو صفحه دربالا و پایین قرار میگیرند و صفحه سوم که به آن صفحه میانی گفته می شود در وسط دو صفحه قرار می گیرد. از سازه های سه لایه اغلب در سازه هایی که دهانه بزرگ داند استفاده می شود.

سازه فضاکار گنبدی

در سازه های فضاکار به فرم قوسی شبکه در دو جهت سازه دارای انحنا می باشد.

سازه‌ فضا کار تاشو

سازه های فضاکار تاشو دارای قابلیت جمع شدن است. از این سازه در مکان هایی استفاده می شود که با محدودیت فضا روبه رو هستید و امکان استفاده از مصالح وجود ندارد. از نمونه سازه فضایی تاشو می توان به سازه سیرک ها اشاره کرد.

سازه فضاکار چیلیکی

در ساختار سازه فضاکار چیلیک شبکه آن از یک طرف دارای انحنا می باشد. از سازه چیلیک برای پوشش قسمت های مستطیل شکل استفاده می شود.

سازه‌بادشو

در ساختار این سازه از مواد اولیه پلاستیکی مخصوصی استفاده می شود. در صورت نیاز به کمک پمپ های مخصوصی نیز باد می شوند.

سازه ماهواره ای

ساخت سازه های ماهواره ای در ارتفاع انجام می شود. این سازه به شکل خرپا تولید می شود. از این نوع سازه در خطوط انتقال نیرو استفاده می شود.

سازه پل فضاکار

در ساخت بعضی از پل ها از خرپای مرکب فضایی استفاده می شود بنابراین به آن سازه پل فضا کار گفته می شود.

انواع سازه فضاکار بر اساس مصالح کدامند؟

برای ساخت سازه های فضا کار از مواد و مصالح مختلفی استفاده می شود. بنابراین براساس نوع مصاله این سازه‌ها دارای انواع متفاوتی هستند. به طور کلی سازه های فضایی برحسب نوع مصالح به سازه های فضایی چوبی، فولادی و آلومینیومی دسته بندی می شوند.

سازه چوبی

اگر شما به دنبال یک روش مقرون به صرفه برای ساخت سازه مورد نظر خود هستید چوب یکی از بهترین متریال ها است. از سازه های چوبی اغلب در سالن های ورزشی و مدارس استفاده می شود.

سازه‌فولادی

پرکاربرد ترین ماده در ساخت سازه های فضایی فولادی است. از مزایای اصلی استفاده از این ماده می توان به استحکام بالای این سازه، در دسترس بودن آن، جوش پذیری و سختی مناسب آن اشاره کرد.

سازه فضاکار آلومینیومی

از مواد دیگری که برای ساخت این سازه ها استفاده می شود می توان به آلومینیوم اشاره کرد. از این ماده به دلیل سبک بودن آن و همچنین مقاوم بودن آن در برابر خوردگی استفاده می شود.

کاربرد سازه فضاکار کدامند؟

اگر بخواهیم به طور کلی به کاربرد سازه های فضایی بپچردازیم باید بگوییم این سازه ها در مکان هایی که در ساخت آن ها ستون به کار نرفته است و به پوشش هایی با دهانه بزرگ نیاز دارند استفاده می شود. به طور مثال از سازه فضاکار در ساختمان های مدرن  تجاری و صنعتی استفاده می شود. علاوه براین در ساخت پارکینگ های طبقاتی، سینما ها، سالن های آمفی تئاتر، سالن اجتماعات، ترمینال ها و ایستگاه های راه آهن، برج های رادیویی و مخابرایی و دکل های انتقال نیرو از سازه های فضاکمار استفاده می شود.

مزایای سازه فضاکار کدامند؟

سازه فضاکار

از سازه فضاکار به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد استفاده های فراوانی در صنایع مختلف می شود. از جمله  مزایا سازه‌فضایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی ساختاری
 • وزن سبک
 • سرعت بالای نصب
 • باز و بسته کردن مجددسازه ها
 • امکان تولید قطعات در کارخانه ها
 • ایمنی بالا
 • امکان ایجاد تغییر در فضای ایجاد شده توسط سازه ها
 • عدم نیاز به جوشکاری در هنگام نصب سازه
 • هزینه مقرون به صرفه آن ها

نتیجه گیری

سازه فضاکار نمونه ای از سیستم های سه بعدی هستند که برای ساخت این سازه ها از اجزا خرپا مانند استفاده می‌شود. مزایای سازه فضاکار بسیار فراوانند که سبب کاربرد گسترده این سازه در صنایع مختلف شده اند.

شرکت فضاسازه نقش جهان اصفهان بهترین شرکت در زمینه ساخت انواع سازه های فضاکار در سایر نقاط ایران است.

 

 

فهرست مطالب