اجزای سازه های فضاکار (فضایی) کدامند؟

اجزای سازه فضاکار

اجزای سازه های فضاکار(فضایی) کدامند؟

اجزای سازه های فضاکار به صورت اتصالات سازه های فضاکارحدود  % 50 کل هزینه ها را شامل می‌شوند ،

که عبارتند از:

گوی سازه فضاکار :

کره فولادی توپری است که موجب ارتباط اعضای سازه شده و بین نیروهای اعضا تعادل ایجاد می کند و باعث ایجاد پایداری در سازه های فضایی می شود. گوی پیچ ها می تواند از جنس آلومینیوم یا فولاد باشد. اما اگر فولادی باشد باید برای تغییر شکل های موجود کنترل گردد که در این صورت اتصالات بزرگتری خواهیم داشت. آلومینیوم علاوه بر اینکه وزن و مدول الاستیسه یک سوم فولاد دارد ، مقاومت کششی بالاتری نیز دارد. آنچه در طراحی اتصالات به خصوص طراحی گوی ها حائز اهمیت است بررسی عدم تداخل بولت ها درون آن بررسی شود که این مورد می تواند با نرم افزارهای  جانبی یا به صورت دستی کنترل گردد. هم چنین اگر در محل اتصال ، پیچ ها از داخل بسته و محکم شوند اتصال انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت.

گوی سازه فضاکار
گوی سازه فضاکار

کاربرد و نقش گوی سازه فضاکار

گوی سازه فضایی به گره میان اعضا معروف است و از مهمترین قسمت های یک سازه اتصالات آن است و گوی سازه فضایی با سوراخ های رزوه دار شعاعی اصلی ترین اتصال میان اعضا می‌باشد. وظیفه حفظ تعادل میان اعضای سازه فضا کار و ساختارهای هندسی بر عهده گوی سازه فضاکار است که اعضای سه بعدی شبکه فضاکار را ثابت نگه می‌دارد. در نتیجه ساختاری پایدار و منظم خواهید داشت. پیچ های بکار رفته برای اتصال می‌توانند از دو جنس فلزی و آلومینیومی باشند  و نوع آن‌ ها بستگی به نیازهای کارفرما و نقشه طراحی شده دارد. پیچ های آلومینیومی مقاومت کششی بهتری را نسبت به نوع فلزی خود دارا هستند.

بشقابک سازه فضاکار (مخروطی) :

قطعه فولادی مخروطی شکلی است که به لوله جوش شده و از سمت دیگر امکان اتصال به گوی را فراهم می کند تا از تراکم لوله ها در نزدیکی گوی جلوگیری کند. این قطعه دارای دو نوع کششی و فشاری می باشد. مهم ترین نقش آن جلوگیری از تراکم لوله های در نزدیکی گوی می باشد.

بشقابک سازه فضایی
بشقابک سازه فضایی

انواع بشقابک (مخروطی) برای سازه های فضاکار

  • کششی
  • فشاری

لوله سازه فضاکار :

لوله نقش تحمل نیروهای محوری (کششی و فشاری) را دارد و از طریق جوش به بشقابک اتصال آن با سایر اجزا برقرار می شود.

لوله هایی که در خرپای سازه های فضاکار استفاده می شود 6 متری می باشد و برای جلوگیری از هدر رفتن مصالح در قطعات 2 یا 3 متری برش داده می شود و جنس آن لوله صنعتی فولادی ST37 میباشد.

لوله سازه فضاکار
لوله سازه فضاکار

وظیفه لوله ها در سازه فضاکار

وظیفه ای که همیشه به این عضو نسبت داده می‌ شود تحمل بارهای فشاری و کششی در قسمت های تحت فشار سازه است. لوله ها در اصل اضلاع ساختارهای هندسی سه بعدی فضایی هستند. با این تفاسیر باید به اهمیت لوله ها پی برده باشید. برای استفاده از لوله در عملیات نصب سازه فضاکار باید ابتدا دو سر لوله را ببریم ، زیرا به صورت مستقیم توانایی اتصال به دیگر اعضا را ندارد. دو سر بریده شده لوله به وسیله مخروطی به دیگر اعضا متصل می‌ شوند.

یکی از مزایای مهم سازه فضایی نصب سازه بدون نیاز به جوشکاری است ، که هم در هزینه های ساخت و ساز صرفه‌جویی می‌شود و هم اتصالات پیچ جدا نشدنی خواهند بود.

لوله های سازه فضایی در اکثر مواقع به طول 6 متر ساخته می‌شوند و در موارد مورد نیاز به طول 2 یا 3 متر هم قابل ساخت هستند  یا در محل نصب سازه فضاکار برش داده می‌شوند.

پیچ سازه فضاکار:

علاوه بر برقراری اتصال نقش انتقال نیرو را دارد. در این سیستم از پیچ های با کلاس 8.8 و 10.9 استفاده می شود.

اسلیو سازه فضاکار (غلاف) :

از اسلیو یا غلاف به منظور محکم کردن و اطمینان از وارد شدن کافی بولت درون رزوه (اسلیو) استفاده می شود. موجودی روی اسلیو صحت کنترل میزان فرو رفتن پیچ درون گوی تعبیه شده است.

بشقابک به همراه پیچ و اسلیو
بشقابک به همراه پیچ و اسلیو

نحوه بالا بردن و مونتاژ:

جهت جلوگیری از وارد شدن آسیب به اجزای سازه های فضاکار و جلوگیری از واژگون شدن سازه ، نیاز است سر جرثقیل به چهار گره متصل می‌شود.

وظایف اجزای سازه فضاکار

هرکدام از بخش های گفته شده وظیفه ای را در تقسیم یا تحمل بار برعهده دارد. به صورت کلی لوله مخروطی و اسلیو وظیفه تحمل بار و تشکیل ساختارهای هندسی کاربردی را دارند و اتصالات گوی ، بشقابک و پیچ باعث اتصال اعضای گفته شده می‌شوند. استحکام و کیفیت سازه شما ارتباط مستقیمی با کیفیت اعضا دارد. شرکت های سازه فضایی که اعضای سازه خود را تولید می‌ کنند گزینه های بهتری برای ارائه خدمات هستند.

شرکت فضاسازه نقش جهان از جمله شرکت هایی است که تمام اعضای سازه فضاکار را در کارخانه های تخصصی خود با بالاترین کیفیت و سرعت تولید میکند.

 

شرکت سازه های فضایی فضا سازه نقش جهان با سال ها تجربه علمی و عملی، مجموعه ای فعال در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع سازه فضایی می‌باشد.

برای دریافت مشاوره ی رایگان بر روی این لینک کلیک کنید

اجرای سازه فضاکار, اجرای سازه فضایی, اجزای سازه فضاکار, اجزای سازه فضایی, سازه فضایی در اصفهان, شرکت سازه فضا کار, شرکت سازه فضاکار, شرکت سازه فضایی, گوی سازه فضایی, مونتاژ سازه فضایی
نوشته قبلی
تاریخچه ی سازه فضایی (فضاکار)
نوشته بعدی
ساندویچ پانل چیست؟ چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up